W ciągu ostatnich lat coraz więcej rodzin rezygnuje z tradycyjnego pochówku na rzecz kremacji, a co za tym idzie, wzrasta liczba zapytań o urny – specjalny typ naczyń ceremonialnych do przechowywania prochów.  W ofertach zakładów pogrzebowych jest dostępne coraz więcej wzorów urn wykonanych między innymi z drewna czy ceramiki. Wybierając to szczególne naczynie należy kierować się nie tylko jego estetyką, ale również wytrzymałością materiału z jakiego jest wykonane – szczątki zmarłego, zgodnie z przepisami mogą być przechowywane w urnie zakopanej w ziemi grobowca lub zamurowane w specjalnie przygotowanej krypcie. Oto rodzaje dostępnych urn:

  • Urna drewniana – najczęściej wybierany rodzaj urny. Wykonana jest zazwyczaj z drewna dębowego lub sosnowego, dostępna w opcji matowej lub lakierowanej na wysoki połysk. Ten rodzaj urny jest dokładnie zaimpregnowany, solidny i ciężki. 
  • Urna kamienna – jeden z najdroższych rodzajów urn. Zazwyczaj jest wykonana z marmuru, onyksu lub granitu. Taka urna wyróżnia się naturalną kolorystyką oraz wytrzymałością.
  • Urna kompozytowa – to dobra alternatywa dla drogich urn kamiennych. Połączenie kamienia i żywicy imituje marmur lub granit zależnie od wybranej wersji kolorystycznej. Zaletą tego typu urny jest niższa cena. 
  • Urna ceramiczna – wykonana z wypalanej gliny, wyróżnia się nietypowymi kształtami i oryginalnymi kolorami. 
  • Urna metalowa – tego typu urny są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, są masywne i tańsze od urn drewnianych lub kamiennych. 
  • Nadto możemy również dobierać spośród urn miedzianych, z brązu, ze stali nierdzewnej lub mosiądzu.  

Rozmiar i kształt urny

Urny różnią się rozmiarami i kształtami. Najpopularniejszy wzór to urna przypominająca eleganckie, małe pudełko. Jest to najbardziej klasyczny i najczęściej wybierany model. Dostępne są również urny: prostokątne, odwołujące się kształtem do trumny, łzy oraz okrągłe. Wszelkie niestandardowe życzenia klientów można zrealizować na zamówienie.

Urny różnicuje także rozmiar. Standardowymi pojemnościami są te z przedziału 3,5 l – 4,5 l. W razie konieczności możliwe jest nabycie nieco większego naczynia ceremonialnego. W ofercie zakładów pogrzebowych dostępne są także urny dziecięce ozdobione drobnymi aplikacjami, o znacznie mniejszych wymiarach niż standardowe.

Wybór odpowiedniej urny

Przed wyborem urny dla drogiego zmarłego powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami – nie tylko nad wielkością czy materiałem, z jakiego zostało wykonane to niezwykłe naczynie, ale również nad spersonalizowaniem – nadaniem unikalnych cech. Warto dopasować ją do osoby zmarłej – jej płci, wieku, statusu społecznego czy ulubionego koloru. Możliwe jest zakupienie urny z osobistym grawerunkiem – może to być tekst drogiej zmarłemu piosenki, wiersz lub kilka ciepłych słów od rodziny. Sposobem na eleganckie zdobienie może być też wybór metalowych ornamentów lub dekoracyjnych i jednocześnie praktycznych uchwytów. 

Usługi pogrzebowe Żary – oprawa pochówku 

Pogrzeby Żary są zorganizowane zgodnie z życzeniem zamawiającego tak, aby ostatnie pożegnanie przebiegło godnie i z szacunkiem dla zmarłego. Zakład pogrzebowy Żary oferuje kompleksową usługę organizacji pogrzebów, począwszy od transportu osoby zmarłej, przygotowania jej do ceremonii, kończąc na sprzedaży trumien i urn oraz towarzyszenie w ostatniej drodze. Ponadto oferujemy:

  • kremację (spopielenie)
  • ekshumację zwłok
  • zajęcie się niezbędnymi formalnościami: wyrobieniem aktu zgonu, odbiorem zasiłku pogrzebowego (ZUS) oraz nekrologami i klepsydrami.

Realizujemy usługi pogrzebowe na terenie Żar, Żagania, Nowogrodu Bobrzańskiego oraz okolic. Nasza misja to najwyższej jakości obsługa, poczynając od faktu zgłoszenia zgonu, organizacji ceremonii pogrzebowej, aż do postawienia płyty nagrobkowej. Pozostajemy do dyspozycji całodobowo w zakresie przewozu zmarłych oraz informacji funeralnej. Dzwoniąc pod numer 68 377 55 01 uzyskacie Państwo wszelkie wsparcie w tych trudnych chwilach.

X