Śmierć Bliskiego to zawsze bardzo trudny czas, a lista decyzji do podjęcia bywa przytłaczająca dla osób pogrążonych w żałobie. Najtrudniejszą z nich jest często ta o formie pogrzebu. Jeszcze do niedawna dominowały pochówki tradycyjne, dziś popularność zyskują kremacje. Co wybrać?

Tradycyjny pogrzeb

Przebiegu tradycyjnego pogrzebu nie trzeba nikomu ze szczegółami opisywać, ponieważ większość z nas miała już jakąś styczność z taką uroczystością. Elegancko przygotowane ciało zmarłego umiejscawia się w trumnie, którą kondukt złożony z gości pogrzebowych, często po przewodnictwem księdza, odprowadza na miejsce wiecznego spoczynku. Może nim być grób wykopany w ziemi, betonowy grobowiec lub mauzoleum. W miejscu tym stawia się następnie nagrobek przykrywający najczęściej całą powierzchnię kwatery.

Jak przebiega kremacja?

Aby przystąpić do organizacji kremacji, niezbędne są odpis skrócony aktu zgonu i pisemne zezwolenie wystawione przez najbliższego członka rodziny. Po dostarczeniu tych dokumentów firma pogrzebowa przejść może do rezerwacji terminu w krematorium.

Przygotowanie osoby zmarłej do kremacji obejmuje ubranie jej zgodnie z życzeniem rodziny, co jednak istotne, nie wolno umieszczać przy niej żadnych przedmiotów z tworzyw sztucznych, zwłaszcza tych zawierających elektronikę. Usunąć należy np. rozrusznik serca. Trumna przeznaczona do kremacji może być wykonana z tektury, drewna lub wikliny, tak, żeby ulec mogła całkowitemu spopieleniu.

W naszym Zakładzie Pogrzebowym Absolut Żagań jesteśmy gotowi zorganizować intymną ceremonię pożegnania przygotowanego do kremacji ciała w kaplicy mogącej pomieścić około dwudziestu osób. Czas takiego pożegnania jest nielimitowany.

Kolejnym krokiem jest transport ciała do krematorium, gdzie umieszczane jest w piecu o temperaturze dochodzącej do 1000 stopni Celsjusza. Po procesie trwającym około trzech godzin, prochy studzone są i umieszczane w urnie, która następnie przygotowywana jest do tradycyjnego rytuału pogrzebowego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ostatecznym miejscem spoczynku prochów musi być teren cmentarza, najczęściej przeznaczonego do tego kolumbarium i nie wchodzi w grę zachowanie ich w domu lub rozsypanie w dowolnym miejscu.

Kremacje Nowogród Bobrzański, Żagań, Żary

Jeśli rozważasz kremację na terenie okolic Nowogrodu Bobrzańskiego, Żagania czy Żarów, pamiętaj, że nasi fachowcy nie tylko zorganizują zgodnie z Twoim życzeniem kremację, ale również zajmą się dla Ciebie:

klepsydrami i nekrologami,

odbiorem zasiłku pogrzebowego z ZUS,

załatwieniem niezbędnych formalności urzędowych i wyrobieniem aktu zgonu.

X