Ostatnie pożegnanie to szczególna uroczystość, na której należy zadbać o odpowiednią oprawę. Niezależnie od wyboru pogrzebu świeckiego czy wyznaniowego powinna charakteryzować się ona wyjątkowością oraz powagą – to moment pożegnania, podziękowania, oddania hołdu i wyrazu pamięci o zmarłej osobie. Tradycje, które czynią pogrzeby niezwykle doniosłą i zarazem poukładaną ceremonią, w większości miejsc w naszym kraju – czy to w Nowogrodzie Bobrzańskim, Żaganiu czy Żarach odbywają się wedle określonej procedury.

Ceremonia pogrzebowa krok po kroku

Przebieg ceremonii pogrzebowej najczęściej rozpoczyna się od przygotowania ciała i miejsca spoczynku, aby dopiero później przeprowadzić właściwą ceremonię pożegnalną oraz pochówek. Pracownicy zakładu pogrzebowego w miejscowościach Nowogród Bobrzański, Żary i Żagań w porozumieniu z rodziną zmarłej osoby ustalają wszelkie detale i najważniejsze kwestie, dbając jednocześnie o wsparcie pogrążonych w smutku bliskich. 

Przygotowanie ceremonii pożegnalnej obejmuje wszelkie aspekty związane z pogrzebem, w tym przygotowanie ciała do pochówku lub kremacji, czuwanie przy zmarłym, zastosowanie księgi kondolencyjnej, itp. Ważna jest również dopracowana logistyka, w tym transport ciała, przygotowanie do umieszczenia w trumnie, jeżeli zostanie ono wystawione na publiczny widok, przygotowanie przewozu do kościoła lub kaplicy na cmentarzu czy domu pogrzebowego w zależności od charakteru uroczystości. Pogrzeby realizowane muszą być z dbałością o higienę, sterylność oraz bezproblemowe przeprowadzenie wszystkich działań związanych z uroczystością pogrzebową. 

Sama w sobie ceremonia pogrzebowa składa się z kilku etapów, wśród których wyróżnić można przeniesienie ciała do miejsca pożegnania lub kościoła czy kaplicy na cmentarzu. Po nabożeństwie lub mszy przychodzi czas na kondukt żałobny, który ma zakończyć się złożeniem urny lub trumny do grobu. W trakcie trwania pogrzebu zorganizowana może być oprawa muzyczna, niektórzy żałobnicy decydują się również na dodatkowe usługi, w tym między innymi wynajęcie fotografa, udekorowanie kaplicy, domu pogrzebowego czy kościoła tematycznymi ozdobami, itp. Pogrzeby najczęściej po ceremonii przy trumnie kończą się spotkaniem w formie stypy lub konsolacji, kiedy to bliscy i przyjaciele zmarłego spożywają posiłek, dzieląc się wspomnieniami o zmarłym. 

Osoby korzystające z usług zakładu pogrzebowego mają różne potrzeby i preferencje związane z organizacją uroczystości pożegnalnej, dlatego tez pogrzeby w zależności od wyznania czy życzeń zmarłego mogą przybierać różne formy. Bez względu na miejsce pogrzebu – Nowogród Bobrzański, Żary czy Żagań, profesjonalne wsparcie firmy pogrzebowej z doświadczeniem to najlepsze co możemy zrobić dla siebie i naszego bliskiego zmarłego.

X